E-mail Restart potřetí: gamifikace, branding a efektivní e-mailing

 1. Hlavní strana
 2.  » 
 3. Konference
 4.  » E-mail Restart potřetí: gamifikace, branding a efektivní e-mailing

Připravili jsme pro vás minisérii nejzajímavějších poznatků z konference plné praktických návodů a reálných ukázek ze světa e-mail marketingu. Dva díly už máme za sebou a také v tomto třetím určitě najdete překvapivé i užitečné informace. Tak jdeme na to.

Gamifikace, omnichannel komunikace a kinetické prvky v praxi

Jakub Malý, konzultant e-mailového marketingu, head of sales a spoluzakladatel agentury promoGen vyzval, ať provedeme uživatele nákupním procesem hravou formou, a to pomocí gamifikace. Je to žhavý trend v marketingu obecně, skvěle se dá využít i v tom e-mailovém. Jak na to, jsme více popsali v článku Gamifikace v e-mailingu: Proč a jak s ní pracovat.

Jakub na případové studii konkrétní společnosti ukázal zajímavé srovnání využití gamifikace při sběru nových kontaktů:

 • Klasické pop-up okno
  • Subscription rate – 7,9 %
  • Konverzní poměr dokončení objednávky – 18,3 % 
 • Kolo štěstí
  • Subscription rate – 28,8 %
  • Konverzní poměr dokončení objednávky – 21 % 
 • Adventní kalendář
  • Subscription rate – 10,7 %
  • Konverzní poměr dokončení objednávky – 23,8 %

Pro gamifikační prvky Jakub doporučil nástroj Mailocator.

Gamifikace.
Zdroj obrázku

Jakub se dále zaměřil na omnichannel marketing, jehož cílem je propojit e-mail s ostatními kanály tak, aby zákazníci měli ucelený zážitek z nakupování. Omnichannel je založen na využití všech kanálů současně. Zjednodušeně může zákaznická cesta skrz omnichannel vypadat takto:

 1. E-mail s upozorněním (na slevu, expiraci věrnostních bodů apod.)
 2. Banner s výzvou na Facebooku
 3. Push notifikace
 4. SMS

Pokud zákazník v průběhu procesu nakoupí, je vyřazen z retenčního scénáře a následující kroky jsou deaktivovány.

Jakub poukázal na to, že omnichannel kampaň v rámci věrnostního programu dané společnosti měla skvělé výsledky a dobrou zpětnou vazbu od zákazníků

Posledním bodem Jakubovy přednášky byly kinetické prvky v e-mailu. Interaktivní zprávy jsou způsob, jak se odlišit a přenést uživatelský zážitek z webu do e-mailu. Možností je dost:

 • odpočty, 
 • dynamické propisování recenzí, 
 • personalizované bannery, 
 • hover efekty,
 • překrytí obrázků
 • a další.

Mějte důležité e-mailingové informace vždy po ruce

Stáhněte si e-book Jak uspět při e-mail marketingu a získejte tak zdarma všechny potřebné informace, které vás posunou o pořádný krok před konkurenci.

STÁHNOUT E-BOOK ZDARMA

Jak levně získat nové kontakty

Luboš Segeťa, head of e-mail marketing v agentuře Proficio se s námi podělil o případovou studii společnosti Ytong. Úkol pro Proficio zněl jasně: dostat kvalitní obsah mezi uživatele, získat vyplněné poptávkové formuláře na webu a snížit cenu za získaný lead.

Agentura Proficio zapojila Facebook Leads Ads a e-mailový marketing. Pomocí Facebook Leads Ads propagovala možnost získat e-mailový seriál nabitý praktickými tipy pro stavbu svépomocí. Jednalo se o dlouhodobou kampaň 14 e-mailů, v níž první polovina byla čistě informativní, druhá pak s „tlakem na nejvýhodnější nabídku“. Na výsledky celé kampaně se můžete podívat na blogu Proficio.

Magnet na kontakty 1

Nepodceňujte sílu brandingu

Značky investují hlavně do získávání nových kontaktů a okamžitého prodeje. Prodejní aktivace má možná vyšší tržby, ale jen jednorázově. Zato brand building zvyšuje tržby dlouhodobě. Nekonečnost růstu firmy je ukryta v komunikaci značky. To bylo hlavní poselství přednášky Ondřeje Kužílka, CEO a spoluzakladatele společnosti Webscale.

3 hlavní body, o které se v rámci e-mailingu můžete opřít

 • Pozornost uživatele – na zaujetí máte 8 vteřin. Použijte silný design podpořený srozumitelným textem. Na začátku e-mailu musí být perla.
 • Emoce – lidé nejsou vázáni k názvu značky, ale k tomu, co značka dělá. Představte si, co budou naopak dělat oni, až váš produkt dostanou. Ukažte jim, kde jste byli v začátcích a kde jste dnes. 
 • Důvěra – aby si zákazníci byli jistí, že se na vás mohou spolehnout, musí vás nejprve poznat a vytvořit si vztah. Nezapomínejte na transparentnost a kontinuitu vašich sdělení.

Co konkrétně tedy Ondřej doporučuje? 

 1. Fixujte se na hodnoty spojené s vaší značkou a nebojte se 10 měsíců „jen“ budovat vztah. 
 2. Během roku komunikujte hodnoty, emoce a prožitky postupně, zákazník potřebuje čas se s vámi ztotožnit

To, že u vás někdo nakoupí, neznamená, že o vás bude mluvit. Nemusí totiž vědět jak. Dejte mu nápovědu. Vždyť každá značka má příběh, za každou firmou stojí někdo s minulostí.

Graf
Zdroj obrázku: Media on focus: Marketing Effectiveness in the Digital Era

Efektivní e-mail marketing s minimálními náklady

Lucie a Lukáš Koneční z LK Media nám na případové studii ukázali, že e-mailing se dá dělat i bez hlubokých dat a RFM analýzy. S několika málo automatizacemi a nepravidelnými rozesílkami newsletterů může být podíl obratu z e-mailingu celkem vysoký.

Lucie a Lukáš u svého klienta vsadili zejména na rozesílky u příležitosti různých svátků (Vánoce, Velikonoce, Valentýn atd.), které dané společnosti přináší až 80 % obratu. Co se automatizací týká, největší úspěch mají nepřekvapivě sleva na první nákup a opuštěný košík.

Naopak zcela překvapivě mají manželé Koneční špatnou zkušenost s lead magnety. První pokus v podobě magnetu v PDF formátu sice přinesl 2 300 nových kontaktů, ale pouhé 2 konverze. Druhý pokus pak 500 leadů a 1 konverzi.

Magnet na kontakty 2

LK Media se tedy raději drží základů a evergreenových kampaní a sází spíše na kvalitní obsah a jednoduchý layout s pořádnou nabídkou. I takový může být e-mailový marketing.

Čerpejte z E-mail Restartu i počtvrté

V posledním díle naší minisérie se dozvíte, zda a jakou roli hraje e-mailing při expanzi, jak v e-mailech využívat svoji identitu a jak získat desítky tisíc prodejů ročně navíc. Úplně poslední tečkou za seriálem pak bude souhrn přednášky Jana Tichého o nové příležitosti pro e-mailing. Tak si to nenechte ujít. 

Připojte se k naší FB skupině, ať vám v oblasti e-mail marketingu nic neunikne.
Kateřina Andrée

Kateřina Andrée

Katka ve Včelišti působí jako obsahový stratég a copywriter. Každou větu převrátí naruby a zase zpátky, než s ní je spokojená.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás

E-book: Jak uspět při e-mail marketingu

Stáhněte si zdarma knihu, která vás naučí, jak zapojit e-mailing do vašeho marketingu.

Témata

Doporučené nástroje na e-mail marketing

Share This