Jak propojit SMS a e-mail marketing a posunout tak vaši strategii o úroveň výše

  1. Hlavní strana
  2.  » 
  3. Obsah e-mailů
  4.  » Jak propojit SMS a e-mail marketing a posunout tak vaši strategii o úroveň výše

E-mailing je stále jedním z nejlepších komunikačních a marketingových nástrojů, které máme k dispozici. Zapojení SMS do e-mailingové strategie ale může sílu vašeho e-malingu ještě zvýšit. Ptáte se jak? Čtěte dále a zjistíte, co vám zasílání SMS v rámci marketingu může přinést i jak s ním začít.

Hlavní rozdíly mezi SMS a e-maily, které musíte znát

Aby se SMS a e-maily ve vaší strategii efektivně doplňovaly, je potřeba mít jasno, v čem se liší. Těmi hlavními rozdíly jsou:

  • Prostor pro obsah – SMS zprávy jsou limitovány 160 znaky. Není proto vždy snadné v tak krátkém prostoru sdělit, co potřebujeme. Zpráva musí být stručná, efektivní a s jasnou výzvou k akci.
  • Míra otevření – jak uvádí gartner.com, míra otevření SMS je až 98 %. To je oproti e-mailům s průměrnou mírou otevření 25–30 % pořádný rozdíl. U SMS tak máte daleko vyšší pravděpodobnost, že si příjemce vaše sdělení zobrazí.
  • Rychlost otevření – protože přes telefon komunikujeme v podstatě nepřetržitě, hlavní výhodou SMS je rychlost, s jakou ji příjemce otevře. Některé zdroje dokonce uvádí, že 90 % SMS zpráv je přečteno během 3 minut od doručení!
  • Cílová skupina – v současné době přijímá mladší generace SMS marketing o něco lépe. Starší generace stále upřednostňuje tradiční cesty oslovení, jako je právě e-mail. Je to dáno také tím, že chytré telefony jsou doménou mileniálů. Tato situace se ale postupně mění.

Dalo by se říct, že e-mail je jako starší bratr – klasický a spolehlivý. Už se osvědčil a je obecně oblíbený a pozitivně přijímaný. SMS je naopak mladší, kratší, modernější a především rychlejší. Právě její rychlost je hlavní výhodou, která pomůže vaší kampani k lepším výsledkům.

V jakých sděleních bude nejlepší, aby SMS nahradily e-maily?

Na základě předností, které jsme popsali výše, se SMS nejčastěji používají pro zasílání:

  • připomenutí – například připomenutí odletu nebo návštěvy v kosmetickém salonu,
  • potvrzení – nejčastěji potvrzení online objednávky,
  • výstražných oznámení – například při změně hesla nebo pokusu o přihlášení k účtu z cizí země,
  • notifikací – pro komunikaci aktualit: třeba informací o vyzvednutí připravené objednávky nebo změny otevírací doby
  • a samozřejmě marketingových sdělení – na ta se detailněji podíváme dále.

Důležité je, aby informace zaslané v SMS nebyly stejné jako v e-mailu, ale naopak se doplňovaly a vytvářely ucelenou komunikaci.

Jak efektivně komunikovat v e-mailech a SMS zároveň

Aby SMS zprávy váš e-mailing posunuly o krok dál, je potřeba vhodně je s e-maily propojit. Tady je několik konkrétních příkladů, jak efektivně použít e-mailing i SMS společně v jedné kampani.

1. Prodejní marketingová kampaň

E-mail: Oznamte nadcházející slevu.

SMS: Připomeňte, že sleva brzy končí, případně poskytněte dodatečnou last-minute slevu.

SMS a e-mail marketing: ukázka

2. Propagace události

E-mail: Propagujte událost, abyste vzbudili počáteční zájem a připomněli registraci.

SMS: Den před samotným konáním událost připomeňte. V den konání pak pošlete užitečné informace o parkování a v průběhu akce aktuální informace o počasí.

SMS a e-mail marketing: ukázka

3. Pořádání soutěže

E-mail: Nalákejte na soutěž, informujte o výhrách a soutěžních pravidlech.

SMS: Den před uzavřením soutěž připomeňte, aby se příjemci stihli zapojit, a po skončení soutěže zašlete informace o výhercích.

4. Komunikace interních aktualit

E-mail: Posílejte neurgentní informace, jako jsou newslettery nebo informace o novinkách.

SMS: Posílejte urgentní informace, jako je změna otevírací doby, odstávka systému atd.

SMS a e-mail marketing: ukázka

Na co si dát u SMS marketingu pozor?

Už víte, co v SMS posílat i jak to efektivně propojit s e-mailingem. Tak teď se ještě podíváme na chyby, které by mohly celou vaši snahu v mžiku znehodnotit. Při zasílání SMS si dejte pozor na:

  • Špatné načasování – aby byly vaše zprávy mezi těmi šťastnými, které jsou otevřeny do 3 minut od doručení, je potřeba je správně načasovat. O načasování rozesílky e-mailů, kterou můžete klidně aplikovat i na SMS, jsme psali zde.
  • Přehnané množství SMS – komunikace přes telefon je stále vnímána jako osobnější a není proto vhodné zákazníky zahltit komerčními zprávami. Doporučujeme SMS posílat maximálně jednou týdně, klidně ale jen jednou za dva týdny. Velmi záleží na odvětví vašeho byznysu a urgenci sdělované informace.
  • Rozlišení obsahu od e-mailu – jak už jsme zmínili, informace v e-mailech a SMS by se rozhodně neměly duplikovat, ale vzájemně doplňovat.
  • Příliš dlouhý text – mějte na paměti omezení 160 znaky. Ideálně by se vaše sdělení mělo vejít do tohoto rozsahu, jinak může být rozděleno do více SMS. No a trojí upozornění na novou zprávu už samo o sobě není příjemné.
  • Neefektivní výzvu k akci – výzva musí být jasná, stručná a efektivní. Vložte do SMS odkaz na webovou stránku, kde má příjemce akci provést.

Aby byla vaše strategie s využitím SMS co nejefektivnější, je stejně jako u e-mailů velmi důležité segmentovat kontakty. Na základě segmentů pak příjemcům zasílejte pouze sdělení, která je opravdu zajímají. Jak na segmentaci si přečtěte v tomto článku. Pak už se můžete pustit do plánování vaší nové strategie!

Připojte se k naší FB skupině, ať vám v oblasti e-mail marketingu nic neunikne.
Josef Řezníček

Josef Řezníček

Zakladatel projektu Včeliště a Mailujeme. Pracuje na mnoha českých i zahraničních projektech, pro které zajišťuje optimalizaci pro vyhledávače.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás

E-book: Jak uspět při e-mail marketingu

Stáhněte si zdarma knihu, která vás naučí, jak zapojit e-mailing do vašeho marketingu.

Témata

Doporučené nástroje na e-mail marketing

Share This