Existuje ideální frekvence a načasování e-mailů?

 1. Hlavní strana
 2.  » 
 3. Návody
 4.  » Existuje ideální frekvence a načasování e-mailů?

„Jak často bych měl/a e-maily rozesílat?” Jedna z prvních otázek, která padne, když se pustíte do e-mailového marketingu. V tomto článku vám předáme tipy, které jsme nasbírali z vlastních zkušeností na Včelišti, podíváme se i na ideální dobu rozesílky a zhodnotíme nástroje, které vám budou nejvíce nápomocné.

Jakou zvolit frekvenci e-mailů?

Ze začátku je vhodné komunikovat intenzivněji a postupem času frekvenci zvolňovat. Ideálním stavem je posílat co možná nejvíce e-mailů, ale nepřekročit hranici, kdy to začne být vaším příjemcům nepříjemné.

Co zohlednit, než se rozhodnete pro správnou četnost e-mailů?

 • Druh podnikání, délka rozhodování, fáze nákupního procesu – to vše má na četnost zásadní vliv.
 • Jak často jste schopni připravit hodnotný obsah – s trochou nadsázky bychom mohli říct, že je lepší jednou neposlat, než rozeslat e-mail s nekvalitním obsahem.
 • Když nevíte, tak se zeptejte – na ideální četnost se můžete zeptat rovnou svých příjemců a dát jim na výběr například ze dvou variant. Získáte cenná data a dáte jim najevo důležitost. Skvělá kombinace!
 • Frekvence rozesílky se musí opírat o strategii – v případě, že je příjemce už zákazníkem a objednává jednou ročně, pak vám bude stačit měsíční frekvence. Pokud je v rozhodovacím procesu (průměrná doba 14 dní), volte častější připomínání se.

Obecné shrnutí, které platí pro všechny:

Hodnotný obsah posílejte klidně i několikrát za týden. V každém případě se ale nezapomínejte příjemcům připomínat alespoň jednou měsíčně. Nezapomínejte, že neméně důležitá je i relevance obsahu, kterou vyladíte pomocí personalizace a segmentace, o které jsme vám sepsali speciální článek.

Kdy e-maily posílat?

Jakmile vyřešíte otázku frekvence, nastává další. „V jaký den a v kolik hodin bych měl/a e-maily posílat?” Skoro ⅓ e-mailů je otevřena již do dvou hodin od doručení. Přes ¾ e-mailů je pak zobrazeno do 24 hodin, a pokud si příjemci nevšimnou vašeho e-mailu do 48 hodin, pak s největší pravděpodobností skončí navždy neotevřen. Jsou tedy nějaké ideální dny a hodiny, které nakopnou váš e-mailový marketing?

Rozesílka podle dnů v týdnu

Výzkum společnosti CoSchedule favorizoval jako nejlepší den pro rozesílání úterý. Následující dny, středa a čtvrtek, pak obsadily stříbrnou a bronzovou příčku. Stejně tak Mailchimp ze svých statistik uvedl úterý se čtvrtkem jako nejideálnější dny pro rozesílání e-mailů.

Tip Včeliště: Vycházejte z populárních dnů v začátcích. Rozhodně ale testujte a otimalizujte. Jde pouze obecná doporučení.

Rozesílka podle denní doby

6.00, 10.00, 14.00 nebo rozmezí 20 – 24 hodiny večerní. To jsou podle CoSchedule časy, které mají v e-mailingovém marketingu největší úspěch. Vždy ale vycházejte z poznání vašeho typického zákazníka a jeho denního režimu a chování. To je základem.

Tip: Pokud ovládáte angličtinu, doporučujeme podrobný článek, který se zabývá ideální denní dobou a zohledňuje obor podnikání, věk cílové skupiny a běžné cíle.

Jak vám pomůžou e-mailingové nástroje?

V dnešní době mají běžně používané nástroje funkce, se kterými brzy odhalíte nejvhodnější dobu i den pro rozesílání.

 • GetResponse – můžete si připravit 2 verze e-mailů, kdy se obě pošlou 5 % databáze. Nástroj počká například 1 den, sám si vyhodnotí úspěšnost a variantu s větší mírou otevření rozešle na zbývajících 95 % databáze.
 • EcoMail – dají se vytvořit workflows (automatizované scénáře) s různou četností a dobou, do kterých si následně náhodně rozdělíte kontakty. Po nějaké době pak můžete porovnávat výsledky.
 • Drip – má speciální funkci, se kterou budete mít snadno vyřešené A/B testování v automatizovaných scénářích. Nástroj vám vše vyhodnotí, a není třeba náhodné dělení a následné ruční hodnocení.
 • Podobnou funkci nabízí i MailChimp – A/B testování na základě času poslání.
 • SmartEmailing – disponuje funkcí chytrého časování odesílky, která zprávu pošle v tom nejvhodnějším čase = 15 minut před chvílí, kdy kontakt běžně otevírá e-maily.

Poznávejte, testujte a optimalizujte

Výzkumy jsou užitečnou inspirací. Vždy je ale nutné pracovat s návyky a potřebami vaší cílové skupiny a zkoušet. Využijte pro to zmíněné A/B testování a pracujte se segmenty. Po celou dobu ale mějte na paměti, že je důležité budovat vztah se zákazníkem. Díky němu si na váš e-mail počká a rád ho otevře.

Připojte se k naší FB skupině, ať vám v oblasti e-mail marketingu nic neunikne.
Tereza Nnaji

Tereza Nnaji

Tereza se věnuje zejména SEO, které úspěšně kombinuje i s kreativou. Ráda si hraje se slovy, a to nejen těmi klíčovými.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás

E-book: Jak uspět při e-mail marketingu

Stáhněte si zdarma knihu, která vás naučí, jak zapojit e-mailing do vašeho marketingu.

Témata

Doporučené nástroje na e-mail marketing

Share This